MEDALEKolejny rok szkolny za nami, więc nadszedł odpowiedni czas na podsumowania. Po blisko 10-miesięcznej sportowej batalii uczniowie, jak i nauczyciele wf ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych udali się na zasłużone wakacje.

Jaki był ten rok szkolny? Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno trudny i to pod różnymi względami. Tutaj skupimy się tylko na aspekcie sportowym. Pewne jest jedno. W porównaniu z rokiem ubiegłym reprezentanci naszego powiatu osiągnęli lepsze wyniki na arenach wojewódzkich, co dobrze świadczy o zaangażowaniu w sportową rywalizację, zarówno samych uczniów jak i opiekunów. W grach zespołowych zdobyliśmy 5 medali, z kolei w dyscyplinach indywidualnych było ich aż 8. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku wyniki te są najlepszymi w dotychczasowej historii.

W grach zespołowych największym sukcesem było zdobycie tytułu najlepszej drużyny Podkarpacia w piłce ręcznej chłopców przez Gimnazjum w Grabownicy. Sukces niebywały i sensacyjny, ale jak najbardziej zasłużony. W nagrodę drużyna z Grabownicy wystąpiła w finale ogólnopolskim w Kołobrzegu, gdzie zajęła XII miejsce. W czołówce województwa znaleźli się tradycyjnie szachiści. Drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie w finale wojewódzkim zajęła II miejsce, przegrywając tytuł mistrzowski o przysłowiowy „włos”. Trzeba zaznaczyć, że podczas finału krajowego drużyna ta zajęła wysokie IX miejsce. Bardzo dobrze też spisali się ich młodsi koledzy z Gimnazjum Nr 1 w Brzozowie, którzy w finale uplasowali się o stopień niżej. Niewątpliwie przyjemną niespodziankę sprawiła sztafeta pływacka dziewcząt Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie, która na zawodach wojewódzkich w Dębicy zdobyła medal brązowy – pierwszy w historii w tej konkurencji. Niemałą sensację sprawili także unihokeiści Zespołu Szkół w Starej Wsi, którzy w kategorii Gimnazjady podczas zawodów wojewódzkich zdobyli III miejsce ustępując tylko faworyzowanym ekipom z Sanoka. Podobnie jak w pływaniu zdobyty medal to największe osiągnięcie unihokeja w powiecie brzozowskim. Z gier zespołowych, tuż za podium, na czwartych miejscach uplasowali się dziewczęta z Grabownicy i chłopcy z Brzozowa w mini koszykówce oraz unihokeiści z Haczowa w kategorii IMS oraz siatkarze z ZSO w kategorii Licealiady.

Z perspektywy minionego roku szkolnego znakomicie – jako powiat zaprezentowaliśmy się w konkurencjach indywidualnych. Zdobyliśmy 8 medali, z czego aż 5 to medale złote. I tylko wielka szkoda, że na zawody finałowe w szachach indywidualnych w kategorii Gimnazjady i Licealiady nie pojechał żaden nasz reprezentant! Smutne to, gdyż była tu ogromna szansa na zdobycie co najmniej kilku medali.

Spośród 8 wywalczonych krążków na szczególne wyróżnienie zasługują „nasi” złoci medaliści. Tutaj słowa pochwał należą się przede wszystkim Szymonowi Szmydowi z SP Nr 1 w Brzozowie – dwukrotnemu mistrzowi województwa: w biegu przełajowym na dystansie 1000m oraz w indywidualnych mistrzostwach w lekkiej atletyce w biegu na 1000m. Oprócz niego najlepszymi w województwie zostali: Kamila Drożdżal z Gimnazjum w Izdebkach i Sebastian Szczepek z Gimnazjum Nr 1 w Brzozowie w biegach przełajowych na dystansach 1000m oraz Andżelika Hawrylak z Gimnazjum w Dydni w mistrzostwach w lekkiej atletyce w rzucie oszczepem. Z pewnością na tak wysokie pozycje naszych biegaczy miał wpływ, że po raz pierwszy w biegach przełajowych oddzielnie startowali zawodnicy amatorzy i zawodnicy z licencjami. Znakomite wyniki też zanotowali pływacy. W kategorii szkół podstawowych na dystansie 50m stylem klasycznym srebrny medal wywalczył Jakub Żak (SP Humniska 1), natomiast w rozegranych korespondencyjnie zawodach Licealiady w tym samym stylu trzecie miejsce zajęła Klaudia Byczyńska (ZSO). Ostatnim wywalczonym medalem przez naszych sportowców było „srebro” Jakuba Tomkiewicza (SP Stara Wieś) w kategorii IMS, który w zmaganiach szachistów uratował honor naszego powiatu i jako jedyny reprezentant zdobył medal.
W sumie uczniowie z terenu naszego powiatu w czołowej „10” województwa uplasowali się 34 razy, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Można teraz już tylko pogdybać, co by było gdyby nasi szachiści z gimnazjów i liceów pojechali na czerwcowy finał do Górna.