zloty srebrny i brazowy puchar trofeum nagroda czara na podium zwyciezca sportu wektor piedestale illustrati 53562 1875Mimo, że tegoroczny rok szkolny został w znacznym stopniu okrojony z imprez sportowych, to młodym sportowcom z terenu powiatu brzozowskiego udało się osiągnąć kilka znaczących sukcesów, nie tylko na arenie wojewódzkiej. Niestety, ze względu na panującą epidemię wielu imprez w różnych dyscyplinach nie udało się w rozegrać w ogóle, a część została przeprowadzona tylko do szczebla powiatu, rejonu czy półfinału. W kilku konkurencjach ścisłych finałów wojewódzkich nie udało się już rozegrać.

Z sukcesów osiągniętych przez naszych uczniów na pierwszy plan wybija się przede wszystkim osiągnięcie drużyny chłopców ze Szkoły Podstawowej w Bliznem w sztafetowych biegach przełajowych na dystansie 10 x 800m w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna prowadzona przez Tomasz Zubika nie dość, że wygrała Finał Wojewódzki zostawiając w tyle m.in. utytułowaną NSS w Ustrzykach Dolnych, to startując w finale krajowym w Olszynie (woj. dolnośląskie) zajęła znakomite piąte miejsce, notując sukces nie notowany nigdy dotąd w historii sportu szkolnego w powiecie brzozowskim. I tylko szkoda, że nie mogły się odbyć wiosenne zawody w indywidualno-drużynowych biegach przełajowych, bo znowu można byłoby poważnie myśleć o kolejnych sukcesach.

Drugi medal na arenie wojewódzkiej w sportach drużynowych zdobyli młodzi szachiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie, którzy w kategorii Igrzysk Dzieci po latach kilkuletniej posuchy w listopadowym finale rozegranym w Brzozowie z udziałem 12 najlepszych szkół Podkarpacia zajęli trzecie miejsce. Sukces warty podkreślenia potwierdzający ogrom wykonanej pracy, zarówno przez dzieci jak i wieloletniego trenera oraz pasjonata szachów Kazimierza Kozubala.

W mijającym roku szkolnym znakomicie radzili sobie również koszykarze z SP Nr 1  Humniskach oraz piłkarze ręczni z ZSE w Brzozowie. Pierwsi w ramach IMS prowadzeni przez Bogusława Korfantego, a na co dzień trenujący w klubie pod okiem Jarosława Władyki przeszli jak burza eliminacje gminne, powiatowe, rejonowe oraz półfinał i zameldowali się w czterodrużynowym finale wojewódzkim. Dobrze poczynała sobie szkolna drużyna piłkarzy ręcznych z brzozowskiego „ekonomika” w ramach Licealiady, która wraz z opiekunem Justyną Majerską-Szałajko również awansowała to zawodów finałowych. Niestety w jednym jak i drugim przypadku zawodów wojewódzkich nie udało się rozegrać.

W pozostałych dyscyplinach drużynowych warte odnotowania są wyczyny Szkoły Podstawowej w Grabownicy, której drużyny dziewcząt jak i chłopców zajęły czwarte miejsca w organizowanych po raz pierwszy finałach wojewódzkich w kategorii IMS w koszykówce 3x3, popularnym streetballu. I o ile chłopcom do medalu brązowego trochę brakło, to dziewczęta w decydującym meczu okazały minimalnie gorsze od rówieśniczek z Rymanowa przegrywając 4 – 6.

Tuż za podium finału wojewódzkiego IMS rozegranego w lutym w Nowej Sarzynie uplasowali się tenisiści stołowi z Haczowa. Niestety w meczu o wejście do strefy medalowej ulegli drużynie SP Nr 2 w Rzeszowie. Na słowa uznania zasługują również wyniki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie. Drużyny chłopców w tenisie stołowym oraz pływaniu sztafetowym 6 x 50m zajęły wysokie, piąte miejsca w finałach wojewódzkich. Uwagę przykuwa szczególnie to drugie osiągnięcie, gdyż młodzi pływacy prowadzeni przez Magdalenę Kaczkowską uzyskali znakomity czas 2;54,34 ustanawiając tym samym rekord powiatu.

W czołówce województwa z terenu naszego powiatu uplasowała się jeszcze jedna drużyna. Byli to uczniowie ze Starej Wsi, którzy w ramach IMS zajęli szóste miejsce w szachach drużynowych na zawodach rozegranych w Żołyni.

Indywidualnie na szczeblu województwa bardzo wielu konkurencji nie udało się rozegrać, dlatego dorobek medalowy uczniów ze szkół powiatu nie był zbyt bogaty. Nie rozegrano zawodów w pływaniu w kategorii ID i IMS oraz w indywidualnych biegach przełajowych, a zawody szachowe prawdopodobnie internetowo odbędą się dopiero pod koniec maja, jednak i one będą mocno okrojone.

Spośród tych, które się odbyły warte odnotowania są starty naszych reprezentantów w lekkiej atletyce. Z dwudniowych zawodów, które rozegrano pod koniec września ubiegłego roku w Rzeszowie nasi sportowcy przywieźli trzy medale. Złote medale w ramach Igrzysk Dzieci zdobyli Krystian Kucharski z SP Nr 1 w Domaradzu, który bieg na 60m wygrał czasem 8,09s oraz Izabela Sawicka z SP Nr 1 w Brzozowie w skoku w dal. Pierwsze miejsce dał jej rezultat 4,71m. O ile wynik Izy był miłą niespodzianką, to zwycięstwo Krystiana można było przewidzieć. Mimo, że łatwo nie było obronił on tytuł wywalczony rok wcześniej. Trzeci medal w lekkiej atletyce w kategorii IMS zdobyła Agata Sowa z SP w Baryczy, która wynikiem 25,90m wywalczyła „srebro” w rzucie dyskiem. Ustąpiła ona jedynie medalistce Mistrzostw Polski młodzików w tej konkurencji – Annie Kicińskiej z SP Nr 6 w Przemyślu.

Ponadto w czołowej „8” zawodów wojewódzkich znalazło się kilkoro naszych reprezentantów. W kategorii IMS na czwartym miejscu został sklasyfikowany Kacper Turoń (SP Barycz) w rzucie dyskiem, na piątym Filip Siwiecki (SP Dydnia) w rzucie oszczepem oraz Wiktor Pocałuń (SP Niebocko) w biegu na 1000m. Z kolei siódme miejsca zajęli Magdalena Dziak i Bartłomiej Chyłek „w dysku” – oboje SP Barycz, a ósme – Maciej Janusz (SP Brzozów 1) w pchnięciu kulą. Także ósme miejsce zajął Jan Mazur (SP Górki) w skoku w dal w ramach ID.

Mimo skróconego roku szkolnego i mniejszej liczby imprez nasi reprezentanci zaprezentowali się całkiem nieźle podczas występów na arenach sportowych. Dwa medale w grach drużynowych, trzy w konkurencjach indywidualnych oraz kilkanaście miejsc w ścisłej czołówce województwa to dorobek całkiem przyzwoity. Nadzieja w tym, że w internetowych mistrzostwach województwa w szachach nasi uczniowie dorzucą jeszcze kilka krążków.