IMG 0367 Copy16 maja br. w Brzozowie rozegrano I Turniej Szachowy o Puchar Starosty Brzozowskiego – online. Zawody z udziałem najbardziej utalentowanych młodych szachistów Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie odbyły się w systemie 2-rundowym z czasem 10 minut na zawodnika. Po ciekawych rozgrywkach turniej wygrał Jan Jagodziński (4,0 pkt.), na drugim miejscu znalazł się Paweł Styczkiewicz (4,0 pkt.), a na najniższym stopniu podium – Milena Owsiana (2,0 pkt.). Tuż za nią uplasował się Franciszek Drożdżal (2,0 pkt.).20200521 192346 Copy

Inicjatorem i pomysłodawcą takiej formy rywalizacji był Kazimierz Kozubal – trener startujących zawodników jak i sędzia zawodów. Po zakończonych zmaganiach wszyscy uczestnicy otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Starostę Brzozowskiego. Nagrody wręczyli Tomasz Żak – Dyrektor SP Nr 1 w Brzozowie, Marek Szerszeń ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie oraz Kazimierz Kozubal.

Zawody były dla naszych szachistów doskonałą okazją do treningu przed Internetowymi XXII Indywidualnymi Szachowymi Mistrzostwami Szkół Podstawowych, które w dniach 25 i 26 maja br. będą organizowane przez Podkarpacką Unię Szachową oraz Podkarpacki Wojewódzki SZS w Rzeszowie.

*****

W Internetowych Indywidualnych Szachowych Mistrzostwach Podkarpacia uczniowie z naszych szkół wywalczyli tylko jeden medal. Zdobyła go Maria Krzysztyńska z SP Nr 1 w Brzozowie, która w kategorii klas I-VI zajęła trzecie miejsce. Oczko niżej uplasowała się jej szkolna koleżanka Klaudia Futyma. W rywalizacji chłopców czwarte miejsce zajął Dawid Futyma z SP Górki, a szósty był Paweł Sowiński z SP Nr 2 w Humniskach. Niestety, w tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że zawody odbyły się z dużymi problemami. Wielu szachistów miało olbrzymie problemy z zalogowaniem się do platformy, na której rozgrywany był turniej. Nie do końca czytelny był też regulamin imprezy. Dobitnie o tym przekonał się wspomniany Paweł Sowiński wielokrotny Mistrz Polski, który w tych zawodach bezproblemowo wygrał eliminacje, a w rozgrywce finałowej w ogóle nie wystąpił. Słabszy start reprezentacji naszego powiatu był ewidentnym wynikiem kiepsko przeprowadzonych zawodów.