IMG 20200925 WA0002Blisko 160 uczniów z kilkunastu szkół podstawowych wzięło udział w dwudniowych Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Brzozowskiego w lekkiej atletyce, które w dniach 25 września i 2 października odbyły się na obiektach MOSiR w Brzozowie.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczniowie z rocznika 2008 i młodsi, którzy w ramach Igrzysk Dzieci rywalizowali w biegu na 60m, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową oraz biegach na 600m (dziewczęta) i 1000m (chłopcy). Mimo niezbyt dużej liczby uczestników zanotowano kilka wartościowych wyników. Spośród nich należy wymienić przede wszystkim rezultat Bartosza Kwolka (Blizne), który z czasem 8,90s wygrał bieg na 60m. IMG 20200925 WA0005Dobre rezultaty osiągnęli zwycięzcy skoku w dal. Wśród dziewcząt triumfowała Brygida Jakubczyk (Haczów), która w najlepszej próbie uzyskała 4,07m, natomiast wśród chłopców wygrał Łukasz Płonka (Orzechówka) skacząc 4,35m. Oprócz wymienionych złote medale i tytuły mistrzów powiatu wywalczyli: Wiktoria Dydek (Blizne) – bieg na 60m, Katarzyna Wojtuń (Haczów) i Krystian Balcerak (Izdebki) – rzut piłeczką palantową oraz Martyna Kaczkowska i Bartosz Barański (oboje Haczów) – bieg na 600m i 1000m.

Kilka dni później w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej do walki o medale przystąpili uczniowie z roczników 2006-2007. Prawie 100 zawodników wystąpiło w konkurencjach biegowych oraz technicznych (rzuty, skoki). W tych pierwszych na uwagę zasługuje zwycięstwo Krystiana Kucharskiego (Domaradz), który w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych dystans 100m pokonał w czasie 12,73s. Ponadto znakomite wyniki uzyskali inni triumfatorzy. Kacper Olejarski (Blizne) bieg na 1000m ukończył z czasem 2:54,00, a Kacper Turoń (Barycz) w rzucie dyskiem osiągnął 36,35m. W pozostałych konkurencjach najlepszymi okazali się: Alicja Zubik (100m), Daria Guzior (300m), Zuzanna Wawrzkowicz (pchnięcie kulą), Angelika Kohut i Filip Ryba (oboje skok w dal) – wszyscy z Haczowa, Bartłomiej Malinowski (300m), Emilia Gębuś i Mateusz Frodyma (oboje oszczep) – wszyscy z Bliznego, Wiktoria Hakawczyn (600m) z Domaradza, Dorota Chyłek (dysk) z Baryczy oraz Hubert Czajkowski (kula) z Niebocka. Tytuły mistrzowskie w rywalizacji sztafet 4 x 100m zdobyły dziewczęta z Haczowa i chłopcy z Bliznego.

Po zakończonych zawodach najlepsi otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie.

*****

Eliminacje powiatowe były jednocześnie walką o przepustki do udziału w zawodach wojewódzkich, które ze względu na obostrzenia epidemiologiczne po raz pierwszy w historii rozegrano jako trzydniowe. Młodsi uczniowie w kategorii Igrzysk Dzieci rywalizowali 8 października w Kolbuszowej. Nasza reprezentacja wywalczyła jeden medal. Konkretnie był on autorstwem Łukasza Płonki (Orzechówka), który zdobył trzecie miejsce w skoku w dal. Znacznie lepiej powiodło się starszym koleżankom i kolegom w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Najpierw z zawodów w konkurencjach biegowych, które 5 października odbyły się w Przemyślu przywieźli 2 medale. Srebrne medale wywalczyli Krystian Kucharski (Domaradz) w biegu na 100m oraz Kacper Olejarski (Blizne) w biegu długim na dystansie 1000m. Temu drugiemu, po niesamowitej walce do „złota” zabrakło niespełna 20201007 124006pół sekundy.

Dwa dni później druga część naszych reprezentantów wystąpiła na zawodach finałowych w Mielcu, tym razem rywalizując w konkurencjach technicznych. Tutaj też udało się zdobyć kolejne medale. W rzucie dyskiem równych sobie nie miał Kacper Turoń (Barycz) i wynikiem 35,21m zdobył tytuł mistrza województwa podkarpackiego. Drugi krążek wywalczyła Zuzanna Wawrzkowicz (Haczów), która w pchnięciu kulą uplasowała się na najniższym stopniu podium.

Należy podkreślić, że występy naszych młodych sportowców zasługują na duże słowa uznania. Mimo, że z wiadomych względów zawody wojewódzkie nie były aż tak licznie obsadzone jak w latach poprzednich, to zdobycie aż 5 medali przez reprezentantów naszych szkół jest ogromnym sukcesem. Dodatkowo oprócz tego wielu „naszych” plasowało się w czołówce województwa zajmując miejsca w ścisłych finałach. Gratulacje należą się zarówno samym zawodnikom, jak i przygotowującym ich opiekunom.