IMG 20210301 WA0002Bezapelacyjnym tryumfem Pawła Sowińskiego z Humnisk zakończył się Otwarty Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Frysztak. Zawody odbyły się 28 lutego, a udział w nich wzięło blisko 80 szachistów. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, z tempem gry 12 + 2 sekundy na ruch.

Zwycięzca, młody szachista na co dzień reprezentujący barwy LKSz GCKiP Czarna wystartował w kategorii OPEN. Mimo, że z aktualnym rankingiem na liście startowej był plasowany na 11 miejscu nie przeszkodziło mu to na udaną rywalizację ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Paweł wygrał wszystkie siedem partii i z kompletem punktów zajął pierwsze miejsce. Tym samym potwierdził - zresztą nie pierwszy raz - swój niebywały talent i bardzo wysokie umiejętności. Tuż za nim uplasowali się Dominik Gazda z LKS Parnas Stara Wieś oraz Krzysztof Pulik z KS Szachownica Rzeszów. Obydwaj ci zawodnicy zgromadzili po 5,5 pkt.

Oprócz niego z dobrej strony pokazali się inni reprezentanci powiatu brzozowskiego. IMG 20210301 WA0005W kategorii 12 – 17 lat zawody z 6,0 pkt. na koncie wygrał Dawid Futyma z Górek, aktualnie zrzeszony w LKS Sanovia Lesko. O pół punktu mniej uzyskali: drugi w „generalce” Paweł Opiła (UKS Lisek Lisia Góra) i trzeci Szymon Duda (MKS MOS Wieliczka). W kategorii najmłodszej - dzieci do lat 11 nieźle zaprezentował się Paweł Styczkiewicz. Podopieczny Kazimierza Kozubala z UKS SP Nr 1 w Brzozowie zajął ostatecznie miejsce czwarte. Miejsca na podium zajęli: Dominik Puzio z KS Szachownica Rzeszów i Marcin Owczarek z GKS Szach-Mat Wiśniowa (obydwaj po 6,5 pkt.) oraz Marek Kulig z KGL Szarotka Wadowice Górne (4,5 pkt.).

Zawody prowadzone w mocnym reżimie sanitarnym sędziował Marian Bysiewicz – FIDE Arbiter, przy asyście Bernadety Ziarnik i Wojciecha Arciszewskiego – koordynatorów turnieju. Organizatorem cyklicznie rozgrywanej imprezy był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku.

Tuż po jej zakończeniu najlepsi w poszczególnych kategoriach odebrali dyplomy i puchary.

IMG 20210301 WA0001

IMG 20210301 WA0006

Zdjęcia: Łukasz Sowiński

*****

Ogromnym sukcesem Pawła Sowińskiego zakończyły się zajęcia szachowe  przeprowadzone na platformie szachowej Lichess.org w dniu 5 marca br. w ramach Podkarpackiej Akademii Szachowej. Zajęcia prowadzone przez GM Marcina Dziubę – arcymistrza szachowego, aktualnego trenera Kadry Kobiet zakończyła symultana. O ile w szachach klasycznych polski arcymistrz legitymujący się obecnie rankingiem R 2583 i zajmujący 10 pozycję w kraju wygrał wszystkie 12 partii, to w symultanie w szachach szybkich i błyskawicznych znalazł pogromcę. W obydwu przypadkach jedynym, który pokonał arcymistrza okazał się właśnie Paweł Sowiński.

To historyczny sukces naszego młodego mistrza, bowiem po raz pierwszy w swojej karierze odniósł zwycięstwo (a tak w zasadzie dwa) z zawodnikiem z tytułem arcymistrza. I mimo, że była to tylko symultana, to znakomicie pokazała niesłychane możliwości młodego zawodnika z Humnisk. Oby tylko jego kariera nadal rozwijała się w takim tempie jak do tej pory.