27431069 27431066Zakończony rok szkolny 2017/2018 dla szkół i uczniów z terenu powiatu brzozowskiego w rywalizacji sportowej był niezwykle udany. W ramach sportu szkolnego nasze szkoły na arenie wojewódzkiej zdobyły pięć medali w grach zespołowych. Oprócz tego młodzi sportowcy zdobyli aż jedenaście medali w sportach indywidualnych.

W grach drużynowych na wielkie uznanie zasługuje przede wszystkim postawa dziewcząt z SP w Grabownicy, które podczas finałów wojewódzkich IMS zarówno w koszykówce jak i piłce ręcznej zdobyły brązowe medale. Historyczny, niebywały sukces, tym bardziej, że w obydwu dyscyplinach szkoła grała w tym samym składzie. Oprócz „wyczynu” Grabownicy medal srebrny w ramach ID wywalczyła szachowa drużyna SP w Starej Wsi. Ponadto „brąz” zdobyli szachiści z ZSO w Brzozowie w kategorii Licealiady i tenisiści stołowi w SP Nr 1 w Przysietnicy w kategorii ID.
Należy zauważyć, że w grach zespołowych oprócz zdobytych medali jeszcze dziesięć innych drużyn z sześciu szkół plasowało się w pierwszej "6" województwa.

W konkurencjach indywidualnych z jedenastu zdobytych krążków nasi reprezentanci dwukrotnie uzyskiwali tytuły mistrzów województwa. Pierwszy z nich wywalczył szachista Paweł Sowiński, który z kompletem 7 wygranych był bezkonkurencyjny w ID w kat. kl. I-III. Drugi, to triumf Bartosza Hędrzaka z SP Nr 1 w Brzozowie w FW IMS w lekkiej atletyce w skoku w dal. I o ile zwycięstwo młodego szachisty z SP Nr 2 w Humniskach było raczej pewne, to rezultat i miejsce lekkoatlety z Brzozowa były wielką niespodzianką. Nasz zawodnik wynikiem 5,93m pozostawił w tyle bardziej utytułowanych rywali, nawet regularnie trenujących w sekcjach lekkoatletycznych. Co ciekawsze, na drugiej pozycji w tej konkurencji uplasował się Hubert Glazar z SP Nr 1 w Humniskach.

Z finałów lekkoatletycznych powiat brzozowski przywiózł jeszcze dwa medale srebrne. Zdobyły je, w ramach ID Aleksandra Wolanin z SP Nr 2 w Domaradzu w rzucie piłeczką palantową oraz Izabela Sawicka z SP Nr 1 w Brzozowie w klasyfikacji indywidualnej trójboju lekkoatletycznego. Po raz kolejny wspaniałą formę potwierdziła Oliwia Fejdasz z SP Nr 1 w Brzozowie, która podczas mistrzostw Podkarpacia w pływaniu zdobyła drugie miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym w kategorii ID. Ponadto świetnie na arenach wojewódzkich spisywał się Krystian Kucharski. Uczeń SP Nr 1 w Domaradzu podczas FW ID w indywidualnych biegach przełajowych w Kolbuszowej zajął trzecie miejsce w kategorii klas III-IV, a w indywidualnej klasyfikacji trójboju lekkoatletycznego uplasował się tuż za podium uzyskując 149 pkt., tyle co brązowy medalista.

Tradycyjnie przynależność do czołówki województwa potwierdzili szachiści. Z dwudniowych zawodów rozegranych w Górnie, oprócz wspomnianego „złota” Pawła Sowińskiego przywieźli jeszcze cztery medale. „Srebra” wywalczyły Nikola Data z SP Nr 1 w Brzozowie w kategorii ID klas. I-III oraz Zuzanna Jurkiewicz z ZSO w Brzozowie w kategorii Licealiady. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęli Joanna Fic z SP w Starej Wsi w kategorii klas I-III i Maja Mazurek z SP Nr 1 w Brzozowie w kat. kl. IV-VI – obydwoje w ramach ID.

W sumie czołowej „8” Podkarpacia w konkurencjach indywidualnych uplasowało się aż 34 młodych sportowców z terenu powiatu brzozowskiego. Poniżej zamieszczone największe sukcesy sportowe minionego roku szkolnego.